تاریخ : يکشنبه 7 مهر 1398
کد 288

نامگذاری یک روز به عنوان روز جهانی ایمنی بیمار

سازمان بهداشت جهانی خطاب به تمامی کشورها و مراکز بهداشتی درمانی ؛  "ایمنی بیمار را رساتر  بگو "  

برای اولین بار، ۱۷سپتامبر ۲۰۱۹ میلادی مطابق با ۲۶ شهریور ۹۸ بعنوان"World Patient Safety Day "روز جهانی " ایمنی بیمار " اعلام شد تا همبستگی جهانی برای اقدام فوری جهت کاهش آسیب های قابل اجتناب - افزایش آگاهی و درک جهانی درباره ایمنی بیمار  را فراهم نماید.
 به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی شهید دکتر بهشتی مراغه، به همین مناسبت جلسه ی بازدید مدیریتی ایمنی بیمار روز دوشنبه یکم مهر، در فضایی متفاوت تر با حضور سرپرست ادره نظارت و اعتباربخشی اموردرمان - سرپرست اداره امور بیماریها و مراکز تشخیصی درمانی– تنی چند از کارشناسان معاونت درمان دانشکده ی علوم پزشکی مراغه – سرپرست و مدیریت مرکز و اعضای تیم واکراند در بخش بلوک زایمانی برگزار گردید.
دکتر نوین سالاری سرپرست مرکز، هدف از برگزاری این بازدید های مدیریتی( واکراند) را ارتقای ایمنی بیمار - شناسایی مشکلات و موانع مربوط به استانداردهای ایمنی بیمار - کاهش خطاهای پزشکی و تشویق جهت گزارش‌دهی اختیاری خطاهای پزشکی عنوان کرد.
 وی ادامه داد ما باید به گونه ای پذیرای مراجعین باشیم که هیچ کس در حین درمان یا مراقبت آسیب نبیند. شعاری که برای ایمنی بیمار تعیین شده (" ایمنی بیمار را رساتر بگو "  "speak up for patient safety به درستی بیان کننده ی حیاتی بودن و اهمیت موضوع ایمنی بیمار است . در این شعار از تمامی جوامع و مراکز بهداشتی درمانی خواسته شده که بطور ویژه و با دید عمیق تری به موضوع ایمنی بیمار توجه نمایند.

دکتر رضائیان فیاض سرپرست اداره ی نظارت و اعتباربخشی امور درمان دانشکده علوم پزشکی مراغه  در جمع اعضای تیم  واکراند گفت : همه ی ما باید توجه کنیم که پرداختن به موضوع ایمنی بیمار به همان اندازه ی درمان یا تشخیص بیماری مهم است . مشکلات ممکن است به ظاهر کوچک باشد ولی میتواند تبعات زیاد و خطر آفرینی به همراه داشته باشد، لذا توجه اساتید و پرسنل هر بخش به این موضوع می تواند تا حد زیادی در ارتباط با شناسایی مخاطرات ایمنی بیمار مثمر ثمر باشد.

دکتر شتایی سرپرست اداره ی امور بیماریها نیز ضمن تقدیر از تلاش شبانه روزی تیم پزشکی و پیراپزشکی بیمارستان،با بیان اینکه حفظ و ارتقای ایمنی بیمار در حوزه سلامت اولین اقدام برای ارتقای کیفی خدمات است، به اهمیت و جایگاه گزارش دهی خطا اشاره کرد و گفت : فرهنگ ایمنی باید بین تمامی رده های گروه های پزشکی نهادینه شود تا با درس آموزی از خطاهای اتفاق افتاده از تکرار آنها جلوگیری شود.
درادامه ی بازدید از بخش بلوک زایمانی، در خصوص مشکلات موجود یا بالقوه ای که ممکن است ایمنی بیمار را به مخاطره بیندازد بحث و تبادل‌نظر شد.
https://www.who.int/patientsafety/world-patient-safety-day/en ایمنی بیمار را رساتر بگو  "   

آخرین اخبار

روز جهانی دیابت

پنجشنبه 3 آذر 1401

برگزاری جلسه آموزشی سنجه های اعتبار بخشی نسل جدید

چهارشنبه 25 آبان 1401

هفدهم ابان ماه روز جهانی رادیولوژی

چهارشنبه 18 آبان 1401

برگزاری رزمایش قطع برق

چهارشنبه 18 آبان 1401

راه اندازی اولین کیوسک ترخیص الکترونیک بیماران در ...

چهارشنبه 18 آبان 1401

زایمان طبیعی بدون‌درد در مراغه از سرگرفته شد

چهارشنبه 18 آبان 1401

روز جهانی ایمنی بیمار با شعار "دارو درمانی بدون آس ...

چهارشنبه 30 شهريور 1401

گرامیداشت روز جهانی ایمنی بیمار

سه شنبه 22 شهريور 1401

بزرگداشت روز داروساز

دوشنبه 14 شهريور 1401

گرامیداشت روز کارمند در مرکز آموزشی درمانی شهید دک ...

دوشنبه 14 شهريور 1401