تاریخ : چهارشنبه 27 شهريور 1398
کد 285

برای اولین بار در تقویم بهداشتی جهان ؛

نامگذاری یک روز به عنوان روز جهانی " ایمنی بیمار "

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی شهید دکتر بهشتی مراغه : سازمان بهداشت جهانی برای اولین بار روز 17سپتامبر 2019 میلادی مطابق با 26 شهریور 98 را بعنوان"World Patient Safety Day "روز جهانی " ایمنی بیمار " اعلام نموده است.
ایمنی به عنوان اولین حوزه در موضوع کیفیت از نظر بیماران به مفهوم «عدم حدوث یا وجود صدمات اتفاقی» می­باشد.  چالش­های فرا راه ایمنی در بسیاری از صنایع وجود دارند ولی مسئله در صنعت مراقبت­های بهداشتی ویژه و حاد است.
تحقیقات مشابه در زمینه خطاهای پزشکی، حوادث ناخواسته را به عنوان یک مسئله بین المللی مطرح می کند که براساس  بررسی­ های اپیدمیولوژیک، بخش مهمی از این حوادث قابل پیشگیری هستند.
در حالی­که در کشورهای پیشرفته با بیمارستان­های برخوردار از اعتبارات کافی و با فناوری پیشرفته، از هر ده نفر، یک نفر آسیب می بیند، مدارک کافی درباره مراقبت غیر ایمن در کشورهای در حال توسعه وجود ندارد، نکته قابل تامل اینکه، در این کشورها ممکن است ریسک آسیب به بیمار به خاطر محدودیت­های زیرساختی، فناوری و نیروی انسانی هم در بیمارستان­ها و هم در مراقبت­های اولیه بیشتر نیز باشد.
طی دهه گذشته مداخلات زیادی برای کاهش خطاهای پزشکی و بهبود ایمنی بیمار در سطح جهان بکار گرفته شد. در ایران نیز موضوع ایمنی بیمار در سال­ های اخیر مورد توجه ویژه قرار گرفته؛ که از جمله آن­ها اجرای طرح پایلوت ایمنی بیمار در برخی مراکز آموزشی درمانی در سطح کشور و تاکید به ایمنی بیمار در اعتبار بخشی موسسات بهداشتی درمـانی است.
همانطور که اشاره شد پرسنل بهداشتی درمانی در تمام رده­ ها به عنوان اعضای تیم سلامت نقش اساسی در مدیریت و هدایت ایمنی بیمار دارند که نشات گرفته از نگرش و دانش آن­ها از مقوله ایمنی بیمار و اهمیت آن می باشد.
بنابراین ایمنی بیمار یک نظام مراقبت بهداشتی جدید است که بر گزارش دهی، تجزیه و تحلیل و پیشگیری از خطاهای پزشکی که اغلب منجر به بروز خطاهای ناخواسته می شود، تاکید می کند. به عبارت دیگر ایمنی بیمار همان اجتناب، پیشگیری و بهتر شدن نتایج نامطلوب یا آسیب ناشی از فرآیند مراقبت سلامت است و در این میان ایمنی، فرهنگ، کیفیت و مدیریت در کنار هم تاثیرگذار می باشند.
 
دستورالعمل های ایمنی بیمار :
 بازدید های مدیریتی ایمنی بیمار-  
- راهنمای داروهای با هشدار بالا
 داروهای حیات بخش و ضروری-   
 راهنمای داروهایی با اسامی و اشکال مشابه
-  راهنمای پیشگیری از زخم فشاری
الزامات اخذ رضایت آگاهانه و تشخیص های درمانی تهاجمی

آخرین اخبار

روز جهانی دیابت

پنجشنبه 3 آذر 1401

برگزاری جلسه آموزشی سنجه های اعتبار بخشی نسل جدید

چهارشنبه 25 آبان 1401

هفدهم ابان ماه روز جهانی رادیولوژی

چهارشنبه 18 آبان 1401

برگزاری رزمایش قطع برق

چهارشنبه 18 آبان 1401

راه اندازی اولین کیوسک ترخیص الکترونیک بیماران در ...

چهارشنبه 18 آبان 1401

زایمان طبیعی بدون‌درد در مراغه از سرگرفته شد

چهارشنبه 18 آبان 1401

روز جهانی ایمنی بیمار با شعار "دارو درمانی بدون آس ...

چهارشنبه 30 شهريور 1401

گرامیداشت روز جهانی ایمنی بیمار

سه شنبه 22 شهريور 1401

بزرگداشت روز داروساز

دوشنبه 14 شهريور 1401

گرامیداشت روز کارمند در مرکز آموزشی درمانی شهید دک ...

دوشنبه 14 شهريور 1401